Bez wątpienia nauka jazdy na rowerze to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie dziecko powinno posiąść. I to nie tylko ze względu na rozwój fizyczny, bo to jest oczywiste. Maluchy, które stopniowo robią coraz większe postępy w tej sztuce zyskują pewność siebie, poczucie samodzielności, a nawet, do pewnego stopnia, niezależność. Nie da się ukryć, że moment, w którym dziecko jest w stanie samo wystartować jednośladem i utrzymać równowagę, jest przełomowy zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Wszyscy jednak wiemy, że początki są trudne i łatwo o upadek. Również później, gdy maluch radzi sobie coraz lepiej, wciąż jest narażony na mniej lub bardziej groźne sytuacje. Dlatego nieodłącznym elementem podczas każdej jazdy jest kask rowerowy. Zwłaszcza u dzieci.

Zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo

Przepisy drogowe dotyczące rowerzystów formalnie nie nakazują noszenia kasków. Dorośli mogą z nich zrezygnować na własną odpowiedzialność, jednak każdy rodzic, który chce zapewnić dziecku stuprocentową ochronę podczas jazdy, musi pamiętać o kasku.

Maluchy są po prostu bardziej podatne na poważniejsze urazy. W wieku 5 czy 6 lat, gdy zazwyczaj po raz pierwszy próbują swoich sił na rowerze, mają jeszcze nie do końca rozwinięte kości twarzoczaszki, toteż wszelkie upadki na głowę bez zabezpieczenia mogą mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż u dorosłych. A musimy założyć, że wywrotek będzie sporo, ponieważ najmłodsi wciąż jeszcze uczą się prawidłowego utrzymywania równowagi i odruchów asekurujących podczas upadków. W dodatku na większość zagrożeń reagują z opóźnieniem. Bez względu więc na to, czy przepisy zabraniają czy nie, kask rowerowy jest konieczny w przypadku najmniejszych rowerzystów. Zakup najlepszego dla naszej pociechy wymaga jednak rozeznania.

Kupuj świadomie – czym się kierować przy wyborze kasku?

Oczywiście design i kolorystyka są ważne, aby wygląd kasku pasował płciowo i po prostu trafiał w upodobania malucha. Jednak my dobrze wiemy, że priorytety leżą gdzie indziej.

Dobierz właściwy rozmiar

To absolutnie podstawowa kwestia. Jeśli kask rowerowy dziecięcy będzie za duży lub za mały, nie ma sensu zwracać uwagi na pozostałe cechy. Standardowa rozpiętość modeli dla najmłodszych wynosi od około 45 do 58 cm, co odpowiada przedziałowi wiekowemu 3-7 lat. Jeśli warianty z tej grupy wciąż są za duże, należy jeszcze trochę poczekać z doborem kasku. Zamawianie tego elementu wyposażenia przez internet może stanowić pewne ryzyko, jako że dziecko nie będzie miało możliwości przymierzenia go na miejscu w sklepie. Dlatego jeśli decydujemy się na zakup online, musimy być pewni, że precyzyjnie zmierzyliśmy obwód głowy malucha. W tym celu wystarczy użyć miarki krawieckiej i przyłożyć ją w najszerszym punkcie, czyli około 2 cm nad oczami. Wówczas będziemy w stanie wybrać kask o odpowiednim obwodzie.

Jeśli jednak mamy możliwość wybrać się z dzieckiem do sklepu stacjonarnego, zróbmy to i przymierzajmy do momentu, aż znajdziemy właściwy rozmiar. Gdy już przypniemy prawidłowo pasy i upewnimy się, że nie uciskają szyi dziecka, połóżmy rękę na kasku i sprawdźmy, czy przy ruchu głową na boki porusza się on wraz z nią czy jednak jest jeszcze za luźny. Stosując taką metodę, w końcu dobierzemy odpowiednią wielkość.

Sprawdź certyfikaty

Dobrej jakości kaski mają na metce oznaczenie CE, co oznacza, że są zgodne z europejskimi standardami. Poza tym powinny być również opatrzone normami EN 1078 dla kasków rowerowych oraz EN 1080 określającymi kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia. Takie informacje oznaczają, że produkt został poddany stosownym testom, posiada niezbędne certyfikaty i legalnie dopuszczono go do sprzedaży.

Nie kupuj używanych kasków

W internecie można spotkać się z wieloma ofertami tańszych kasków używanych. Ceny wydają się kuszące, a zdjęcia sugerują, że produkt jest w świetnym stanie. Mimo to eksperci stanowczo odradzają kupowania ich z drugiej ręki. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, jak bardzo był eksploatowany przez poprzedniego właściciela, a on sam może nawet nie wiedzieć o ewentualnych usterkach. Istnieje ryzyko, że przy większym upadku dziecka kask po prostu się połamie, a konsekwencje zdrowotne będą naprawdę poważne.Zadbaj o wentylację

Jako że maluch będzie użytkował rower głównie późną wiosną i latem, warto, aby kask posiadał odpowiednio dużo otworów wentylacyjnych. Właściwy przepływ powietrza wewnątrz wpływa na komfort jazdy, ale również odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury. Podczas wyjątkowo słonecznych dni kapitalnie sprawdzają się z kolei kaski ze specjalnym daszkiem, który osłania czoło i oczy przed promieniami.

Zwróć uwagę na ciężar

Zbyt ciężki w krótkim czasie zmęczy odcinek szyjny dziecka. W efekcie jazda będzie niekomfortowa. Optymalny ciężar kasku dla dziecka to około 200-250g.

Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy z kaskiem

Nawet najdroższy kask rowerowy dla dzieci nie zapewni właściwej ochrony, jeśli założymy go w sposób nieprawidłowy. Krzywo ułożony lub zbyt luźno zamocowany będzie odsłaniał wrażliwe części głowy. Oto kilka błędów, jakie najczęściej popełniamy:
kask jest za bardzo odchylony do tyłu, przez co odsłania czoło;
zbyt poluzowane paski boczne nie przylegają do głowy za uszami, lecz odstają;
dolne zapięcie uciska, psując komfort jazdy, lub jest za słabo przywiązane i powoduje luzy;Technologie kasków rowerowych – zadbaj o maksymalne bezpieczeństwo dziecka

Osoby, które na co dzień nie interesują się akcesoriami rowerowymi, mogą nie wiedzieć, że obecnie na rynku istnieje naprawdę szeroki wybór kasków, które oferują dodatkowe zabezpieczenia głowy i posiadają funkcje chroniące dziecko przed nieumyślnym poluzowaniem lub zdjęciem kasku. Wyróżnić tu można takie typy, jak:
Monomatic – posiada specjalny zamek blokujący, który zapobiega wypięciu kasku przez dziecko jedną ręką;
Fast Adapting System – paski boczne posiadają specjalne sprzączki umożliwiające szybką regulację zacisku;
MIPS – zapewnia wzmocnioną ochronę mózgu w razie upadku;
Dobór właściwego kasku wymaga cierpliwości i zastanowienia. Pamiętajmy, że raz prawidłowo dopasowany wystarczy dziecku na kilka najbliższych lat. Warto więc dokonać odpowiednich pomiarów oraz wybrać model wyposażony w niezbędne funkcje, które uprzyjemnią dziecku podróż i zapewnią maksymalną ochronę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.