Każdy doświadczony rodzic wie, że opieka nad najmłodszymi dziećmi to wyzwanie i pewne wyrzeczenie. Za wszelką cenę dążymy do tego, by maluch dorastał w poczuciu bezpieczeństwa i warunkach sprzyjających zdrowemu rozwojowi. Jednocześnie mamy na uwadze również swoje dobro i komfort, więc zależy nam, aby opieka nad nim była możliwie jak najwygodniejsza i pozwalała na podejmowanie również innych czynności dnia codziennego. Na rynku znajdziemy mnóstwo akcesoriów dla rodziców, które znacząco ułatwiają to zadanie. Jednym z nich jest chusta do noszenia dzieci.

Chusty - korzyści dla rodzica

Noszenie dzieci w chustach ma dla wielu z nas głównie dwa zasadnicze zastosowania, czyli odciążenie rąk rodzica oraz stałe bycie przy maluszku. Dziecko spoczywa w bliskości z nami, stabilnie owinięte materiałem, a my możemy zajmować się codziennymi obowiązkami bez konieczności rozstawania się z nim. Jest to ogromne udogodnienie dla rodziców, którzy mogą wykonywać kilka czynności jednocześnie. Maluch czuje, że jesteśmy blisko niego, więc pozostaje spokojny, a my możemy przygotować obiad, zrobić zakupy, wyprowadzić psa na spacer lub wybrać się na plac zabaw ze starszym dzieckiem. A to wszystko przy stałej opiece nad młodszym.

Chusty umożliwiają również realizowanie się w ulubionych aktywnościach, takich jak dłuższe spacery po górach, lasach czy plażach. Świetnie sprawdzają się przy bardziej wymagających szlakach oraz podczas pokonywania schodów. Stanowią ogromne ułatwienie, gdy przemieszczamy się rozmaitymi środkami transportu, takimi jak pociąg, autobus czy samolot. Chusta do noszenia dziecka jest więc szczególnie polecana aktywnym rodzicom jako świetna alternatywa dla wózków. Od tej pory będziemy mogli zabierać swoją małą pociechę na rozmaite wycieczki i dłuższe trasy. Bycie mamą lub tatą wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnych form spędzania czasu.

Wielu rodziców zdążyło już pewnie przyzwyczaić się do noszenia dzieci na rękach, jednak korzystanie z chust jest dużo wygodniejsze i zdrowsze dla kręgosłupa. Materiał wiązany jest w taki sposób, by ciężar niemowlęcia rozkładał się na ramiona i plecy, dzięki czemu nie obciążamy przesadnie żadnej partii ciała i zachowujemy właściwą postawę. Jednocześnie dłuższe spacery z dzieckiem owiniętym chustą zwiększają z czasem naszą wytrzymałość i odporność na większe ciężary. Noszenie malca w taki sposób możemy więc potraktować jako swego rodzaju trening.

Poszukujesz chusty? Sprawdź nasze propozycje

Chusta do noszenia idealnie okrywa całe ciało naszej pociechy. Maluch jest zwrócony twarzą do nas, a jego główka znajduje się na wysokości klatki piersiowej rodzica, dzięki czemu mama może wygodnie i dyskretnie nakarmić dziecko piersią w każdym miejscu publicznym.



Komfort i poczucie bezpieczeństwa u dziecka

Potrzeba bliskości i obecności rodzica jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka i musi być zaspokajana już od najmłodszych lat. Chusta, dosłownie i w przenośni, zbliża niemowlę do rodzica. Maluch czuje bicie serca mamy lub taty, ich dotyk, zapach oraz głos. Wszystkie te sygnały oddziałują na zmysły dziecka i sprawiają, że może ono rozwijać się w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa.

Dzięki stałej bliskości rodzica, dziecko płacze znacznie rzadziej. Nie ma ku temu powodów, gdyż nieustannie czuje naszą obecność, a jeśli już zacznie płakać, będziemy w stanie błyskawicznie je uspokoić, karmiąc czy obejmując rękami.

Prawidłowe ułożenie niemowlęcia w chuście sprawia, że przyjmuje ono specjalną pozycję ciała, najodpowiedniejszą na tak wczesnym etapie życia. Maluszek owinięty chustą powinien mieć lekko zaokrąglone plecy oraz podkurczone i rozchylone nóżki. Taka postawa zapewnia mu prawidłowy rozwój bioder oraz kręgosłupa w pierwszych miesiącach życia.

Pionowa pozycja, jaką daje noszenie w chuście, pomaga również zwalczyć bolesną kolkę oraz udrożnić drogi oddechowe podczas kataru. Nasz czuły dotyk i kołysanie może też ukoić bóle związane z ząbkowaniem. Chusty do noszenia dzieci zapewniają stałą bliskość rodzica z maluchem. Z ich pomocą możemy więc błyskawicznie odpowiedzieć na wszelkie potrzeby dziecka.

Dzięki temu, że przez większą ilość czasu zachowujemy stały kontakt wzrokowy z malcem, mamy możliwość dużo szybciej nauczyć się rozpoznawać wszelkie sygnały, jakie nam wysyła. W ten sposób będziemy mogli stosunkowo szybko przewidywać jego potrzeby i od razu je zaspokajać.



Idealna chusta dla każdego rodzica

Dostępne w sklepach chusty mają różne rozmiary, sposoby zakładania oraz materiały wykorzystywane do produkcji. Wyróżniamy między innymi chusty wiązane, które są szczególnie długie. Możemy je zakładać tak, by nosić dziecko zarówno z przodu, jak i na plecach lub biodrze. Tego rodzaju chusty są więc świetną propozycją na dłuższe piesze wyprawy.

Wiązane chusty mogą być elastyczne lub tkane. Elastyczne produkuje się z dzianiny bawełnianej. Rozciągliwy materiał ułatwia wiązanie, stąd też często poleca się go młodym mniej doświadczonym rodzicom do opieki nad niemowlakami, jednak warto wiedzieć, że elastyczne chusty nie podpierają kręgosłupa malucha we właściwy sposób. Dlatego warto je stosować raczej w przypadku nieco starszych dzieci.

Chusty tkane również wytwarza się z bawełny, jednak nie są one rozciągliwe, dzięki czemu niemowlę utrzymuje stabilną pozycję pleców i nóg. Mają one różne długości, więc bez problemu każdy rodzic dopasuje odpowiedni rozmiar dla siebie i swojego dziecka. Różnią się one też splotami. Jedne mają splot skośno-krzyżowy, inne jodełkowy, diamentowy lub diagonalny. W przeciwieństwie do chust elastycznych, tkane są szersze i sztywniejsze, a więc nieco trudniejsze przy wiązaniu, jednak sztywny materiał zapewnia maluchowi właściwą postawę ciała, dlatego jest wskazany do noszenia między innymi niemowląt. Są jednak na tyle uniwersalnym gadżetem, że można ich używać również w przypadku starszych dzieci o różnej wadze i wzroście. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w określonych sytuacjach wykorzystać chustę w charakterze huśtawki, hamaku czy po prostu koca.

Innym wariantem są chusty kółkowe. Nosi się je tylko na jednym ramieniu, dlatego warto co jakiś czas zmieniać stronę, aby rozłożyć ciężar równomiernie na obydwa barki. Tego rodzaju chusty zawdzięczają swoją nazwę dwóm kółkom, które podtrzymują obciążony materiał, zapewniając stabilne i bezpieczne utrzymanie dziecka. Różnorodne techniki wiązania chust kółkowych pozwalają przenosić dziecko na kilka sposobów, w zależności od jego wieku i potrzeb oraz preferencji rodzica. Niemowlęta powinno nosić się tradycyjnie, z przodu, z główką przylegającą do klatki piersiowej. Starsze maluchy można trzymać nieco bardziej z boku lub na biodrze. Z racji obciążenia tylko jednej strony ciała chusty kółkowe zaleca się stosować jedynie na krótsze spacery, jednak z drugiej strony wiąże się je błyskawicznie, więc w razie pilnej potrzeby, można je swobodnie i łatwo przewiązać z jednej strony na drugą.

Decydując się na wybór jednej z wyżej wymienionych opcji, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi preferencjami. Chusty są dedykowane rodzicom, którzy chcą pozostać mobilni i wykonywać wszelkie niezbędne czynności, jednocześnie nie spuszczając malucha z oczu. Musimy więc zdecydować, w jakich sytuacjach gadżet ten ma nam służyć. Jeśli nie chcemy rezygnować z aktywnych wycieczek i spacerów, powinniśmy zdecydować się na chusty, które obciążają równomiernie obie strony ramion. Dzięki temu zachowamy prawidłową postawę i pozostaniemy blisko dziecka. Oczywiście wiek malucha również ma tu ogromne znaczenie. Niemowlaków pod żadnym pozorem nie wolno nosić z boku lub w pozycji leżącej. Jak już było wcześniej wspomniane, niewskazane jest również, by owijać je chustami elastycznymi.

Jeśli więc dziecko przekroczyło wiek niemowlęcy, możemy bez obaw kierować się swoją wygodą i potrzebami. Dzięki chustom jesteśmy w stanie połączyć rodzicielskie obowiązki z aktywnym wypoczynkiem i codziennymi zajęciami. Posiadanie małych dzieci nie musi nas ograniczać w żaden sposób. Wystarczą jedynie odpowiednie akcesoria i dobrze zaplanowany dzień.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.