Wsparcie dziecka w jego naturalnym rozwoju należy do podstawowych obowiązków każdego rodzica. Na rynku istnieje wiele produktów, które pomagają maluszkom w codziennej aktywności, są świetnymi zabawkami, mają szerokie zastosowania i przyczyniają się do postępów na tle poznawczo-ruchowym. Jedną z takich propozycji są z pewnością różnego rodzaju drewniane platformy do balansowania.

deska do balansowania dla dzieci

Czym jest platforma do balansowania?

Zabawa stanowi nieodłączny element w życiu każdego dziecka. Oprócz dużej dawki pozytywnych emocji, efektem różnego rodzaju rozrywek powinien być także szeroko pojęty rozwój. Produktem, który świetnie wspiera funkcje poznawcze i koordynację ruchową jest deska do balansowania – odpowiednio wyprofilowany kawałek drewna (najczęściej bukowego) wygięty w łuk. Tego rodzaju platforma idealnie nadaje się do korzystania w domu, ale coraz częściej spotkać ją można także w przedszkolach lub żłobkach, gdzie stanowi estetyczny element wyposażenia wykorzystywany w trakcie codziennych zabaw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są one także używane jako pomoce edukacyjne przy metodzie Montessori, gdzie odpowiednie i bezpieczne środowisko wraz z całym jego zapleczem dydaktycznym ma pomóc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia. Ponadto, te drewniane deski znalazły również zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, podczas, których trenowana jest odpowiednia równowaga i motoryka duża. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść zakupu deski jest z pewnością fakt, że większość modeli może przyjąć bardzo duże obciążenie, sięgające nawet do 100 kg.

Od kiedy maluszek powinien korzystać z platformy do balansowania?

Używanie tej prostej zabawki ruchowej można rozpocząć już od najmłodszych lat. Im wcześniej maluch zacznie ćwiczyć równowagę i rozwijać zmysł czucia głębokiego, tym lepiej dla jego późniejszej sprawności fizycznej i psychicznej. Jednakowo, należy pamiętać o tym, że mniejsze dzieci powinny przebywać na niej pod nadzorem osoby dorosłej, nie mogą także mieć niczego w buzi, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zadławienia i zapewnić bezpieczeństwo. Przed wejściem na platformę należy również zdjąć obuwie oraz skarpetki – unikniemy wówczas niepotrzebnych urazów i poślizgnięć. Warto zwrócić uwagę na fakt, że te niepozornie wyglądające drewniane deski mogą udźwignąć nawet 100 kg, dzięki czemu polecane są nie tylko najmłodszym, ale również rodzicom oraz osobom zmagającym się z różnego rodzaju urazami – zapewniają odpowiednie wsparcie w rekonwalescencji.

Zalety deski do balansowania

Przed zakupem platformy drewnianej warto zapoznać się z niektórymi korzyściami tego rodzaju produktów oraz różnymi możliwościami jej zastosowania:

  • są wykorzystywane przez dzieci jako zjeżdżalnia dla aut, stolik do rysowania i jedzenia, miejsce do czytania książek i kolorowania,schronienie dla wszystkich pluszaków etc.
  • mogą z niej korzystać dzieci w każdym wieku
  • posiada prostą budową i estetyczny wygląd, świetnie sprawdza przy metodzie Montessori
  • rozwija zmysł równowagi i odpowiedniego balansu u dziecka
  • pobudza kreatywność
  • ćwiczy koncentrację i cierpliwość
  • wspiera motorykę dużą i pobudza koordynację ruchową
  • pozwala dziecku na wyciszenie i ukojenie emocji
  • korzystnie wpływa na zdolność poznawcze i zachęca do większej aktywności fizycznej
  • wykorzystywana w rehabilitacji i fizjoterapii

Którą platformę do balansowania wybrać?

Deska do balansowania dla dziecka powinna być wykonana z solidnych i trwałych materiałów, dzięki czemu będzie służyć przez wiele lat. Na rynku istnieje wiele produktów tego rodzaju, które w zależności od przeznaczenia różnią się drobnymi szczegółami lub ceną. Przed zakupem, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi propozycjami dostępnymi w naszym sklepie:

Deska do balansowania Wobbel Starter Transparent z filcem wild rose – została wykonana z bukowego drewna warstwowego, wykończona od spodu filcem (wykonanym głównie z butelek pochodzących z recyklingu), który chroni każdą powierzchnię. Deski marki Wobbel, dzięki idealnemu wyważeniu i dużemu udźwigowi zachęcają do aktywności fizycznej całą rodzinę i zapewniają mnóstwo zabawy z dodatkowym wsparciem procesów psychoruchowych.

Deska do balansowania Original Bamboo z filcem, Forest, Wobbel – jedna z najbardziej klasycznych odsłon drewnianej platformy. Wykonana z ekologicznego drewna bukowego stanowi unikalny i niepowtarzalny element wyposażenia. Idealnie sprawdza się jako zabawka ruchowa dla najmłodszych, a dzięki maksymalnemu obciążeniu do 200 kg może być również wykorzystywana w najrozmaitszych aktywnościach – od nauki równowagi aż po zgłębianie tajników np. jogi. Podbitka z filcem zapewnia ochronę powierzchni i doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu.

Deska do balansowania Original, Limited Edition Pebble, Wobbel – wykonana z materiałów przyjaznych środowisku, wykończona bezpiecznymi dla dzieci lakierami na bazie wody. Ten model nie posiada filcu, dzięki czemu może być także stosowana na zewnątrz z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, aby nie zniszczyć platformy (należy ją umieścić na możliwie płaskiej i równej powierzchni). Produkt jest doskonale wyważony i podobnie jak inne propozycje marki Wobbel może udźwignąć ciężar nawet do 200 kg. Dzięki swoim szerokim zastosowaniom, ta uniwersalna platforma pełni najróżniejsze role podczas zabawy, przy okazji pomagając w wyciszeniu i ukojeniu emocji.

Deska do balansowania XL z filcem, Forest, Wobbel – nieco większa odsłona drewnianej platformy. Model ten przeznaczony głównie dla starszych dzieci (sugerowany wiek to 7 lat) został wykończony naturalnym filcem pochodzącym z butelek z recyklingu, a lakier na bazie wody idealnie wpisuje się w ekologiczną misję marki Wobbel i podobnie jak inne produkty spełnia wszelkie wymogi bezpiecznego użytkowania. Deska świetnie sprawdzi się podczas codziennych zabaw, może służyć jako stolik do czytania lub nauki, podest, a także kącik do wypoczynku. Przyjemna kolorystyka oraz uniwersalny design świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu stając się estetycznym elementem wystroju każdego wyposażenia.

Tego rodzaju produkty wspierają nie tylko koordynację ruchową dzieci, pobudzają kreatywność i możliwości poznawcze, ale są także znakomitym pomysłem na prezent z okazji narodzin lub baby shower. Pomimo tego, że platformy nie należą do najtańszych, warto pamiętać, że będą służyć przez wiele lat, nie tylko najmłodszym, ale także rodzicom. Te unikalne, niepozornie wyglądające dyski staną się niewyczerpalnym źródłem wszelkich rozrywek dla całej rodziny i z pewnością pomogą w zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijania tych już poznanych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.