Jak przygotować dom na święta - 8 złotych rad

Chociaż święta zawsze kojarzą się nam ze wspaniałym czasem spędzonym z najbliższymi, śpiewaniem kolęd, jedzeniem pysznych potraw i obdarowywaniem się nawzajem prezentami, to niektórym z nas przywodzą na myśl jeszcze jedną rzecz – konieczność przygotowania domu na ten niezwykły okres. I chociaż robienie porządków, segregowanie posiadanych przez siebie przedmiotów czy pozbywanie się nieprzydatnych już akcesoriów samo w sobie trudne nie jest, to w połączeniu z przygotowywaniem potraw czy strojeniem domu na wieczór wigilijny może przysporzyć nieco problemów. Problemów, powiedzmy wprost, stosunkowo prostych do rozwiązania, jeżeli jednak będziemy w stanie odpowiednio zarządzać naszym czasem i wcześniej przygotowujemy odpowiedni plan działania – tak, aby święta Bożego Narodzenia nie zaskoczyły nas gwałtownie.



Tego rodzaju przygotowania wymagają przede wszystkim zaangażowania wszystkich domowników, dzięki czemu natłok obowiązków stanie się znacznie mniejszy. Warto nawet zachęcić do pomocy nasze pociechy, które po otrzymaniu prostych zadań o jasnych instrukcjach z pewnością poczują się dowartościowane możliwością wpłynięcia na świąteczne przygotowania. Wszystko jednak po kolei. Zastanówmy się, jakie podjąć kroki, aby znaleźć czas na każdy element przygotowania domu na święta bez konieczności wpadania w panikę i łapania się wszystkiego w jednym czasie, licząc, że coś na pewno zdążymy zrobić. 

Mowa tutaj o ustaleniu strategii w przypadku osób planujących np. zorganizowanie Wigilii w swoim domu, gdzie podejmie się najbliższą rodzinę, chcąc wywrzeć na niej jak najlepsze wrażenie. W całym tym ferworze obowiązków i spraw do załatwienia warto też pamiętać o tym, co w świętach jest najistotniejsze – czyli rodzina właśnie. Chociaż często oddajemy się licznym przygotowaniom i dajemy się wciągnąć w świąteczną gorączkę zakupową, to warto mieć na uwadze, dla kogo to wszystko robimy. Pamiętając o członkach swojej rodziny i wyobrażając sobie uśmiech na ich twarzy, na pewno z większą łatwością przyjdzie nam wypełnianie przedświątecznych obowiązków. 



1. Zakupy

Do świąt zostało jeszcze sporo czasu, co jednak nie znaczy, że możemy próżnować. Warto już na tym etapie zastanowić się, jaką przyjmiemy strategię podczas przygotowywania się do tych magicznych dni. Po pierwsze, pamiętajmy, że wraz z nastaniem grudnia, może być już za późno na wybór i kupno prezentów. Chociaż statystyki pokazują, że najwięcej osób decyduje się na zakupy prezentowe na dwa tygodnie przed Gwiazdką, to my powinniśmy zrobić je jeszcze wcześniej. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na dostępność najróżniejszych produktów. Nie da się ukryć, że bestsellerowe książki czy ostatnie płyty muzyczne popularnych zespołów wyprzedają się w tym okresie niemalże w przeciągu kilkunastu minut. Podobnie jest z grami wideo czy elektroniką. Jeśli nie chcemy musieć szukać na szybko alternatywnych opcji prezentowych, to zajmijmy się tym z wyprzedzeniem. Promocje i obniżki cen zaczynają się już pod koniec listopada, zatem na pewno nie przepłacimy na zakupie upominków. Podobnie jest w przypadku ozdób. Po pierwszym listopada asortyment w marketach i galeriach handlowych z dnia na dzień zostaje wymieniony i półki ze zniczami zamieniają się na półki z lampionami, małymi choineczkami czy zestawami bombek. Warto już w listopadzie z tego skorzystać, będziemy mieli to z głowy. Tym sposobem zyskamy także cenny czas na zapoznanie się z interesującymi rozwiązaniami z zakresu akcesoriów dla najmłodszych. Chcąc wybrać najlepszą zabawkę dla naszej pociechy, warto porównać ze sobą dostępne opcje i zastanowić się, która z nich nada się najlepiej. Nie zapominajmy, aby tutaj także kierować się zainteresowaniami najmłodszych, a jeśli szukamy upominku dla niemowlęcia, to z pewnością dobrym pomysłem okaże się prosta zabawka interaktywna lub kilka angażujących bajek na dobranoc.



2. Świąteczne porządki

Kiedy zachodzimy w głowę, jak przygotować się na święta Bożego Narodzenia, to zwykle jednego jesteśmy pewni na sto procent – trzeba będzie posprzątać. Co do tego wszyscy jesteśmy zgodni, jednak zwykle patrzymy na nasze mieszkanie i zastanawiamy się, od czego zacząć i jak w zaplanować takie przedsięwzięcie. Odpowiedź jest jednak całkiem prosta – musimy rozłożyć to w czasie. Na dwa tygodnie przed Wigilią, umyjmy okna, dwa dni przed – czas na łazienkę i kuchnię, a dzień przed – umyjmy podłogi. W czasie pomiędzy tymi kluczowymi elementami sprzątania znajdźmy czas na pomniejsze czynności, jak porządek w pokoju dziecka (w zależności od wieku, malec może nam albo pomóc, albo nas w tym wyręczyć), posegregowanie posiadanych przez nas przedmiotów i wyrzucenie tego, czego przez ostatni rok albo nie używaliśmy wcale, albo sporadycznie. Z takim założeniem, przedświąteczne porządki nie będą żadnym problemem. Dziecko może pomóc nam nie tylko w prządkach jego pokoju. Warto już na dość wczesnym etapie rozwoju zachęcić malca do brania udziału w utrzymywaniu domu w czystości. Naturalnie nie należy dawać mu zbyt wielu zadań, ich stopień trudności także musi być dostosowany do możliwości fizycznych malucha. Pomoc w układaniu dekoracji czy przyniesieniu niezbędnych akcesoriów świątecznych na pewno nie przerośnie jego możliwości. Starsze pociechy za to na pewno będą mogły pomóc w odkurzaniu i ścieraniu kurzy. Świąteczny czas spędzony z rodziną opiera się nie tylko na wspólnych przyjemnościach przy stole, ale także na obowiązkach - co również cementuje rodzinne więzi i dobrze o tym pamiętać. 



3. Niezawodne dekoracje

Wiemy już, kiedy kupić dekoracje świąteczne Bożonarodzeniowe, nie wiemy jednak, jakie. Najlepiej będzie zdać się na propozycje dostępne w szerokim asortymencie sklepów internetowych i stacjonarnych punktów. Plastikowe bombki, pluszowe ozdoby, fantastycznie wyglądające skarpety na komin czy nowoczesne szopki do położenia na wigilijnym stole na pewno zachwycą każdego gościa. Pamiętajmy tylko o spójności kolorystycznej. Zdecydujmy się na ozdoby w trzech barwach – jednej głównej, drugiej pomocniczej i trzeciej – przełamującej poprzednie barwy. Jeśli sami nie czujemy się na siłach lub nasz zmysł estetyczny odbiega od obecnych standardów w tym zakresie, zawsze możemy zdecydować się na połączenie opisywane w internecie. Do stworzenia niebanalnych i oryginalnych dekoracji warto wykorzystać dziecięcy talent plastyczny. Na szkolnych lekcjach plastyki najmłodsi uczą się wielu interesujących sposobów wykorzystywania prostego papieru kolorowego tak, aby stworzyć z niego niesamowite dekoracje świąteczne. Mogą być to imponujące pawie oczy, samodzielnie wykonane bombki czy kolorowe łańcuchy na choinkę. Dzieci też ucieszą się z możliwości nadania standardowym bombkom nieco indywidualnego charakteru. Wystarczy jedynie dać im farbki do malowania na plastikowych powierzchniach, bombki i zachęcić do dania upustu swojej kreatywności. 

Poszukujesz oryginalnych dekoracji świątecznych? Sprawdź szopkę bożonarodzeniową od Petit Monkey



4. Imponująca choinka

Choinka to oczywiście fundamentalny symbol Bożego Narodzenia. Jeszcze kilka lat temu uważano, że żywe, pokaźnych rozmiarów drzewko sięgające sufitu to gwarancja udanych i niezapomnianych świąt. Obecnie podejście się nieco zmieniło. Przez wzgląd na ograniczone miejsce i wiele problemów związanych z utrzymaniem żywej choinki przy ładnym wyglądzie, coraz więcej osób decyduje się na nowocześnie wyglądające zamienniki. Mowa tutaj nie o sztucznych alternatywach pozorujących drzewo świąteczne, lecz np. o charakterystycznie zawijających się ku górze pasku LED. Taki świecący stożek przypominający choinkę na pewno zachwyci każdego fana nowoczesnych trendów i designu. W przypadku chęci postawienia na bardziej tradycyjne rozwiązania rekomenduje się obecnie niewielkie choineczki, które swoim rozmiarem nie zdominują domowej przestrzeni. Wiele osób rezygnuje z prawdziwej choinki także przez wzgląd na bezpieczeństwo najmłodszych. Dzieci często mają uczulenia na prawdziwe igliwie, zatem bliski kontakt z choinką (a ta przecież zachęca do wpatrywania się w nią i bycia w małej odległości) powoduje podrażnienia i uporczywe problemy zdrowotne, które mogą nam skutecznie odebrać radość z magicznych chwil spędzonych w gronie najbliższych.  Świąteczne dekoracje choinkowe również powinny być spójne i w rozsądnej liczbie – drzewko nie powinno uginać się pod naporem dziesiątek bombek i ozdób. Kilka akcesoriów w kilku miejscach w zupełności wystarczy.



5. Pyszne potrawy

Gotowanie dwunastu tradycyjnych potraw, jakkolwiek imponujące, mija się jednak z celem. Pamiętajmy, że zwyczaj ten zakłada pokaźną liczbę biesiadników, którzy spokojnie poradzą sobie z tak zastawionym stołem. Dziś jednak najczęściej spędzamy wieczór Bożonarodzeniowy w towarzystwie najbliższych członków rodziny, starajmy się więc nie przesadzać z liczbą potraw. Oszczędzimy sobie także wysiłku i sprzątania po kolacji. Uwzględnijmy też preferencje kulinarne naszych gości. Nie proponujmy zupy grzybowej komuś, kto często podkreśla swoją niechęć do grzybów, tylko dlatego, że to tradycyjne danie. Z pewnością uda się wypracować wspólny kompromis w tym względzie. Co natomiast w przypadku najmłodszych? Jakie dania zaserwować im? Przede wszystkim zrezygnujmy z dań ciężkostrawnych i tłustych. Doskonale sprawdzą się dania przywodzące dzieciom na myśl już poznane jedzenie, jak chociażby orkiszowe muffinki. Przyjemny kształt babeczki na pewno nie wzbudzi u malców żadnych podejrzeń. Dzieci niechętnie jedzą też ryby, w ramach alternatywy warto zaproponować im pasztet z ciecierzycy - zachowamy tym samym zgodność z bezmięsną tradycją, proponując dziecku jednocześnie pożywny i zdrowy posiłek. 



6. Co na deser?

W kwestii deseru mamy nieco szersze pole manewru – wiele osób na pewno od razu pomyśli o makowcu czy kutii, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować gościom mniej tradycyjne propozycje. Wszystko ponownie zależy od ich upodobania. Sernik i makowiec zawsze będą dobrym pomysłem, lecz może warto przełamać świąteczną rutynę musem czekoladowym czy ciastem marchewkowym. Maluchy z pewnością zachwyci widok pysznej czekolady na stole, kiedy więc zależy nam na uśmiechu najmłodszych gości siedzących przy wigilijnym stole, to z pewnością będzie to dobry wybór.



7. Prezenty

Świąteczne przygotowania nie mogą obejść się bez prezentów. Ilu ludzi, tyle pomysłów na upominek i znalezienie uniwersalnego rozwiązania graniczy z niemożliwością, pamiętajmy jednak, żeby zawsze kierować się potrzebami i zainteresowaniami osób obdarowywanych. W okresie świątecznych swoją premierę ma wiele interesujących nowinek technologicznych czy gier wideo. Reklamowane są one zwykle jako hit prezentowy – i w wielu przypadkach z pewnością tak będzie, nowa konsola do gier na pewno ucieszy każde dziecko, lecz jeśli wiemy, że ktoś z naszych bliskich jest pasjonatem wędkarstwa, to  najlepszym pomysłem na podarunek może okazać się nowa wędka. Co natomiast kupić dziecku? Jak wspominaliśmy wcześniej, zabawki interaktywne lub książki na pewno okażą się strzałem w dziesiątkę, warto też pomyśleć o rozwiązaniach zwiększających autentyczność „zabawy w dorosłych”, kiedy to maluchy udają, że prowadzą warsztat z narzędziami, sklep czy pozorują gotowanie wykwintnych potraw w stroju szefa kuchni. Pamiętajmy o tym, że prezentem wyrażamy także znajomość potrzeb i upodobań naszych bliskich, to wiele mówi o naszym zaangażowaniu. 

Poszukujesz świątecznych ozdób? Sprawdź nasze propozycje



8. Po kolacji

Kiedy nasi goście będą już najedzeni, to warto spędzić trochę czasu na wspólnym śpiewaniu kolęd lub – w przypadku najmłodszych – zaproponować im własnoręczne wykonanie świątecznych ozdób. Najmłodsi z pewnością będą mieli głowę pełną pomysłów, o jakie elementy wzbogacić wystrój mieszkania, zaraz więc wezmą kilka kawałków papieru kolorowego, nożyczki, klej i zaczną tworzyć oryginalnie wyglądające łańcuchy czy rozety. Warto je następnie umieścić na choince. Seniorów siedzących przy stole możemy też zachęcić do opowiadania opowieści wigilijnych z ich młodości lub po prostu powspominać dawne dzieje, co pozwoli najmłodszym członkom rodziny nabrać nieco dystansu i zobaczyć, że tradycja Bożonarodzeniowa jest w Polsce niezwykle ważna i warto ją kultywować z zachowaniem szacunku do przyjętych zwyczajów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.