Święta Wielkanocne powinny być czasem spędzonym z najbliższymi. Jako rodzicom, zależy nam na tym, aby tych kilka wolnych dni poświęcić naszym pociechom, oderwać je od elektroniki i przeżyć święta razem, bez żadnych zakłócaczy i izolacji w osobnych pokojach. Niestety, jak to często bywa w przypadku takich okazji, będąc rodzicami, małżonkami i gospodarzami domu mamy pewne obowiązki, którymi trzeba się zająć. Musimy posprzątać mieszkanie, przygotować świąteczne potrawy, a jeśli zapraszamy gości, zorganizować dla nich miejsca przy stole i, być może, również pokoje na nocleg. Gdy już zdamy sobie sprawę z tego, jak dużo czasu pochłaniają przygotowania do samych świąt, nagle może się okazać, że nie mamy go tyle, ile byśmy chcieli dla naszych dzieci.

Ozdoby wielkanocne jako forma zabawy i pomoc w przygotowaniach do świąt

Sprawy nie ułatwia fakt, że dzieci, jeśli czują się niezauważane, próbują zwrócić na siebie uwagę rodziców na różne sposoby. Często jest też tak, że po prostu się nudzą i sygnalizują nam, że potrzebują zajęcia. Chyba najprostszym sposobem na to, aby maluszek zajął się sobą, jest włączyć mu bajkę w telewizji lub dać na chwilę tablet do zabawy, ale przecież tego właśnie chcemy uniknąć, szczególnie w czasie świąt. Jak więc znaleźć ten balans pomiędzy obowiązkami domowymi a spędzaniem większej ilości czasu z dzieckiem? Na przykład wykonując wspólnie wielkanocne ozdoby.

To tradycyjna forma świątecznej zabawy z maluchami, która nigdy się nie nudzi. Z jednej strony mamy świadomość, że faktycznie przebywamy z dzieckiem i poświęcamy mu swoją uwagę. Z drugiej wspólnie wykorzystujemy nasze plastyczne umiejętności do przystrojenia świątecznego stołu. Warto zatem potraktować tego rodzaju aktywność jako część przygotowań. Koszyczek z kolorowymi pisankami to przecież nieodłączny element wielkanocnej zastawy w każdym domu. Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do barwników, lecz zachęćmy dziecko, aby samodzielnie udekorowało każde jajko. Jakich metod możemy użyć, by nasze pisanki wielkanocne były oryginalne i dawały maluchowi satysfakcję z samodzielnie wykonanego dzieła?

Akcesoria do dekorowania pisanek wielkanocnych

Tak naprawdę do ozdabiania pisanek jesteśmy w stanie wykorzystać wszelkie dostępne na rynku akcesoria plastyczne. Ciepłe ugotowane jajko możemy delikatnie pomalować kredkami świecowymi lub farbami plakatowymi. W tym drugim przypadku musimy oczywiście pamiętać o odpowiednio małym pędzelku z racji niewielkiej powierzchni do zdobienia. Farby najlepiej sprawdzą się w technice malowania kropkowanego. W ten sposób można wykonać na przykład słońce lub drzewo bez konieczności skupiania się na drobniejszych szczegółach. Poza tym unikniemy ryzyka przypadkowego zachlapania farbą powierzchni. Oprócz tego do ozdabiania pisanek możemy użyć również zwykłych flamastrów. Precyzyjny cienki czubek idealnie sprawdzi się przy tworzeniu nieco bardziej szczegółowych elementów, takich choćby jak buźki z okularami, zarostem, grzywką itp.

Sprawdź! Wielkanocne Kolorowanki

Kapitalnym dodatkiem do powstałych malunków będą wzory barwione bibułą. Wystarczy nawilżyć skrawki papieru, przyłożyć je do ciepłej skorupy ugotowanego jajka i zdjąć, gdy wyschną. Wówczas na powierzchni odbijają się farbowane wzory. Bibułkę możemy wyciąć na dowolny wzór i wielkość tak, by materiał idealnie pasował wymiarami do reszty kompozycji.Pisankowe inspiracje w książkach i internecie

Tworząc świąteczne pisanki możemy wykorzystać rozmaite naklejki z motywami wielkanocnymi. W księgarniach i sklepach z akcesoriami dla najmłodszych bez problemu znajdziemy bogate wydania książeczek z nalepkami przedstawiającymi kurczaczki, zajączki baranki oraz wszelkie symbole związane ze świętem Wielkiej Nocy. Oprócz tego zwróćmy uwagę na arkusze z tatuażami dziecięcymi, które idealnie posłużą również jako wielkanocne ozdoby.

Rodzice wraz ze swoimi kreatywnymi pociechami nie spoczywają na laurach i stale szukają nowych metod na coraz ciekawsze dekoracje. Jedną z nich jest pokrycie jajka brokatem po wcześniejszym nasmarowaniu go płynnym klejem. A to tylko jeden przykład z masy innych, jakie mamy do wyboru.

W internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji i gotowych pomysłów. Warto przejrzeć blogi parentingowe oraz o tematyce DIY, na których niemal co roku pojawiają się nowe wpisy z kolejnymi oryginalnymi projektami. Dobrym przykładem są pisanki przedstawiające wielkanocne zajączki. Na skorupce malujemy cienkim flamastrem oczka, nosek i ząbki zwierzątka, a na górze doklejamy uszy wykonane z miękkich pluszowych materiałów. Dodatkowo możemy wykorzystać pocięte fragmenty tekstyliów, którymi owiniemy jajka wielkanocne, dodając im w ten sposób jeszcze więcej uroku.

Oczywiście tak szeroki wybór rozmaitych form zdobniczych nie oznacza, że mamy całkowicie rezygnować z tradycyjnych barwników. W żadnym wypadku. Chodzi po prostu o to, by potraktować je jedynie jako tło. Warto na przykład zacząć od barwienia, a gdy pisanki nabiorą koloru, przystąpić do nakładania własnych indywidualnych wzorów. Tak wykonane staną się piękną dekoracją na świątecznym stole, a my będziemy dumni z dzieła, jakie wykonało nasze dziecko.

Zróbcie to sami – przykładowe propozycje dekorowania pisanek

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sposobów na ozdobienie pisanek jest mnóstwo - możemy użyć dowolnych narzędzi plastycznych i puścić wodze naszej nieograniczonej fantazji. Oto kilka ciekawych pomysłów na dekorację jajek, dzięki którym nasz koszyczek wielkanocny będzie wyglądał dużo atrakcyjniej. Wszystkie propozycje są łatwe w wykonaniu i nie zajmują wiele czasu.

Jajka emotikonki – namaluj swoje ulubione buźki

Jeśli szukamy nowoczesnej formy dekorowania pisanek, wyjątkowo bez tradycyjnych zajączków i kurczaczków, być może ta propozycja okaże się warta zainteresowania. Przy użyciu żółtego barwnika farbujemy jajka, a gdy się osuszą, malujemy flamastrem buźki. Oczywiście nie musimy ograniczać się do gotowych wizerunków, lecz również stworzyć własne projekty. Pomysł jest niewymagający i wykonuje się go bardzo szybko, a malowanie przy pomocy flamastrów - łatwe i przyjemne.

Kosmiczne pisanki – piękne galaktyczne kompozycje

Kolejny oryginalny pomysł, który przełamie rutynę w tworzeniu pisankowych dzieł. Na początku wkładamy jajko do naczynia z niebieskim barwnikiem i moczymy przez kilka minut. Następnie smarujemy jego powierzchnię fioletową i czarną farbą, rozprowadzając kolory przy użyciu małej gąbki do zmywania naczyń. Na koniec przyda się również szczoteczka do zębów. Nakładamy na nią nieco białej farby i, pocierając palcem o włosie, spryskujemy jajko, tworząc białe kropki na całej powierzchni. W efekcie uzyskujemy piękną pisankę o gwieździstych wzorach, przywodzących na myśl kosmiczną przestrzeń.Pisanki z wzorami z kleju

Jeśli mamy dostęp do pistoletu z klejem na gorąco, możemy go wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych kompozycji. Na początek rozprowadzamy klej po powierzchni jajka, tworząc linie w różnych kierunkach. Czekamy, aż wyschnie i wkładamy pisankę do naczynia z barwnikiem. Wyciągamy jajko po upływie około 20-30 minut. Odrywamy zaschnięty klej, a wówczas na jego miejscu zostają ślady po wzorach, które wcześniej wykonaliśmy. Białe linie będą pięknie kontrastowały z pofarbowanymi fragmentami.

Sprawdź! FARBY W KREDCE NEONOWE APLI KIDS

Dekorowanie pisanek to zajęcie, przy którym nie ma żadnych barier. Możemy korzystać z farb, kredek, mazaków oraz różnych materiałów do naklejania. Dodając do tego barwniki w rozmaitych kolorach, możemy stworzyć naprawdę unikatowe wzory, które dadzą dziecku mnóstwo frajdy i będą pięknym dodatkiem do świątecznego stołu. Warto poświęcić czas na wspólne ozdabianie jajek wielkanocnych. To tradycja, którą można odkrywać na nowo każdego roku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.