Moment, w którym dziecko jest już w stanie samodzielnie chodzić jest doskonały na to, by pójść o krok dalej i zaproponować mu zabawkowy pojazd. Wówczas maluch będzie szlifował zdolności motoryczne od najmłodszych lat, a to z kolei pozytywnie wpłynie na jego całościowy rozwój. Pytanie tylko, co wybrać. Obserwując rodziców z dziećmi nietrudno zauważyć, że rowerki biegowe cieszą się taką samą popularnością, jak trójkołowe hulajnogi. Obydwa warianty są atrakcyjne i realnie pomagają malcom się rozwijać. Czym zatem różnią się od siebie i co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Rowerek a hulajnoga – odmienna budowa, inny sposób jazdy

Wybór pomiędzy jednym a drugim ma związek z ich unikalną budową oraz predyspozycjami fizycznymi dziecka. Rowerki są większe i cięższe, toteż maluch musi mieć określony wzrost, by móc swobodnie zająć miejsce na siodełku i sięgać nogami do ziemi, oraz odpowiednio dużo siły, by go podnieść i prowadzić. Z kolei hulajnoga może być nieco bardziej wymagająca ze względu na konieczność lepszego wyczucia równowagi.

Właściwy wybór zależy więc w dużej mierze od samego maluszka i tego, jak chętnie będzie podchodził do treningu. Na początek warto przetestować obie zabawki. Być może dobrym pomysłem byłoby wypożyczyć na chwilę którąś z nich od znajomych rodziców?

Obie zabawki mają swoje cechy i zalety. Wspomnieliśmy już o różnicach w wadze i gabarytach, jednak trzeba zwrócić uwagę również na inne aspekty, które będą miały wpływ między innymi na komfort jazdy dziecka.

Rowerek biegowy – stabilność i wygoda w każdych warunkach

Rowerki pozbawione pedałów są powszechnie uważane za bezpieczne i dopasowane poziomem trudności do umiejętności dziecka. Maluszek stabilnie utrzymuje rower opierając się nogami o ziemię. Dzięki temu może go prowadzić bez ryzyka upadku nawet po nierównym terenie, zarówno w lesie, na polu, jak i po piaszczystej plaży. Rowerek biegowy świetnie więc nadaje się do rodzinnych spacerów poza miastem.

Poza tym zapewnia odpowiednie przygotowanie do jazdy prawdziwym jednośladem bez konieczności przyswajania obsługi rowerka trójkołowego. Gdy brzdąc opanuje do perfekcji biegówkę, przejście na tradycyjny rower będzie dużo mniej problematyczne, a dalsza nauka sprawniejsza. Dziecko zdąży się przyzwyczaić do dwóch kół, więc dodatkowe boczne okażą się już na starcie niepotrzebne. Jeśli zamierzamy zabierać rowerek na dalsze wyjazdy, warto rozejrzeć się za modelami, które w ramie mają specjalne wycięcie na chwycenie rowerka i wygodne przeniesienie go.

Z jednej strony rowerki biegowe są, jak już wspomnieliśmy, bezpieczne, z drugiej pozwalają wyćwiczyć równowagę i zręczność. Maluch, zmieniając prędkość i mijając przeszkody na drodze, trenuje orientację w terenie, ocenia stopień ryzyka oraz uczy się przewidywać skutki swoich działań. Tym samym więc pobudza umysł do szybszej pracy i błyskawicznego reagowania.



Idealny rowerek biegowy – funkcjonalna budowa

Każda większa inwestycja, szczególnie taka, która ma sprawić radość bliskiej osobie, powinna służyć jak najdłużej. Zależy nam, by wszelkie gadżety, zabawki czy jakiekolwiek akcesoria były trwałe, solidne i dostosowane do wymogów użytkownika.

Dobry rowerek dla dziecka powinien być elastyczny ze względu na wiek maluszka. Najmłodsi rosną najszybciej, dlatego warto szukać biegówek z jak najszerszym zakresem regulacji wysokości siodełka. Wówczas taki model wystarczy nawet do czwartego roku życia.

Równie ważna jest wygoda użytkowania. Jeśli chcemy, aby dziecko korzystało z rowerku długo i na każdej nawierzchni, musi mieć komfortowe siodełko. Odpowiedniej wielkości, wyłożone miękkim piankowym materiałem zapewni wygodę i utrzymanie właściwej postawy.

W przypadku maluchów gabaryty rowerku są szczególnie istotne. Na rynku znajdziemy biegówki o rozmaitych kształtach. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, aby kierownica nie była za duża, a rama odpowiednio nisko osadzona. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać sterowność oraz bezpiecznie przełożyć nogi i zająć pozycję na siodełku.



Hulajnoga – lekkie mobilne narzędzie motoryczne

Ten charakterystyczny pojazd w dziecięcym wydaniu prezentuje się nieco inaczej, niż klasyczne wersje dla starszych użytkowników. Hulajnoga dla dzieci ma zamontowane z tyłu lub z przodu (w zależności od producenta) dwa kółka, dzięki czemu początkującym maluchom łatwiej jest utrzymać równowagę.

Pojazd jest lżejszy niż rowerek, toteż dziecko nie będzie miało trudności, by go prowadzić, a rodzice wygodnie przeniosą z miejsca na miejsce. Dodatkowo większość modeli można złożyć i wygodnie schować pod wózkiem lub w bagażniku samochodu. Hulajnogę możemy więc zabrać na wakacje, a dzięki oszczędnym rozmiarom nie zajmie dużo miejsca.

O ile rowerki biegowe nadają się do jazdy po mniej sprzyjającym terenie, o tyle hulajnogi najlepiej radzą sobie na prostszych zadbanych drogach. Będą idealnym towarzyszem malucha do zabaw wokół domu, jak i spacerów po miejskim parku, na placu zabaw i wszędzie tam, gdzie nawierzchnia sprzyja jeździe.

Ze względu na odmienną technikę jazdy, tego typu pojazd może okazać się dla dziecka bardziej wymagający, jednak warto zachęcać malucha do treningów, bowiem hulajnogi równie świetnie, jak rowerki uczą wyczucia równowagi, szybszej reakcji na przeszkody oraz utrzymywania stabilnej prędkości.

Z drugiej strony żaden rodzic nie chce posyłać dziecka od razu na głębokie wody. Dobra dziecięca hulajnoga trójkołowa powinna być wyposażona w regulowane siodełko, które można ustawiać na dowolną wysokość i dostosowywać do wzrostu dziecka z każdym następnym rokiem. Możliwość obsługi pojazdu z pozycji siedzącej będzie sporym ułatwieniem na początek. Z czasem, gdy maluch nabierze umiejętności i pewności siebie, siodełko z łatwością zdemontujemy, by dalej mógł ćwiczyć jazdę już stojąc. Podobnie sprawa ma się z kierownicą. Najmłodszym dedykowana jest mniejsza okrągła, która ułatwia sterowanie, jednak istnieją pojazdy, w których można ją wymienić na tradycyjną, gdy dziecko będzie na to gotowe.

Zarówno rowerki, jak i hulajnogi umożliwiają dziecku wypracowanie określonych nawyków i odruchów, niezbędnych dla kolejnych etapów nauki jazdy i ogólnego rozwoju. Hulajnoga jest może bardziej elastyczna względem możliwości malucha, bowiem umożliwia zarówno jazdę na stojąco, jak i siedząco. Jednocześnie odznacza się niską wagą i można ją złożyć, a więc zyskuje na mobilności i ewentualnym transporcie. Z kolei biegówka jest zdatna do jazdy po bardziej wymagającym terenie, innym, niż tylko gładki asfalt. Jednocześnie przejście na klasyczny rower z pedałami bezpośrednio po niej będzie łatwiejsze. Decydując się na jeden konkretny zakup, bierzmy więc pod uwagę teren, po którym maluch będzie prawdopodobnie poruszał się najczęściej, nasz osobisty komfort jako opiekunów oraz przyszłe plany odnośnie dalszych treningów dziecka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.