Dzieci od najmłodszych lat są ciekawe otaczającej je rzeczywistości. Obserwując świat, starają się chłonąć jak najwięcej bodźców. Wrodzona pomysłowość pozwala im dać upust nagromadzonej energii m.in. w czasie zabawy. Rodzice podsuwając swoim pociechom różne gadżety, stawiają na takie akcesoria, które pobudzają umysł do intensywnej pracy. Świat dziecka opiera się na fantazjach i używaniu kreatywności do rozwiązywania małych kłopotów naszych brzdąców. Starsze dzieci dzięki swojej błyskotliwości czasami wpadają na tak nieszablonowe rozwiązania, o których ich rodzice zwyczajnie by nie pomyśleli. Dlatego tak ważny jest rozwój wyobraźni i ciągłe dostarczanie maluchom nowych doświadczeń.

Jak zabawki wpływają na kreatywność najmłodszych?

rozwój kreatywności u dziecka

Każda nowa zabawka to wyzwanie dla dziecka. Intensywne barwy, efekty dźwiękowe i ciekawe faktury oddziałują na zmysły, dzięki czemu bardziej przyciągają uwagę brzdąca. Klocki umożliwiają dziecku poznanie nowych kolorów, zaś instrumenty muzyczne lub interaktywne zabawki pozwalają przypisać dźwięki np. do konkretnych zwierząt lub sytuacji. Kreatywną formą rozrywki, która pomoże rozwinąć zmysł dotyku jest zabawa w odgadywanie przedmiotów z zamkniętymi oczami. Dziecko dostaje do rąk rzeczy, których używa na co dzień i wyłącznie przez rozróżnianie kształtu rozpoznaje, co ma przed sobą. Takie aktywności pobudzają wyobraźnię, dzięki czemu brzdąc uczy się nowych umiejętności.

Gra Domino – nauka szybkiego reagowania

W dzieciństwie praktycznie każdy spotkał się z grami Domino. Są to kreatywne zabawki, które rozwijają koordynację ruchową i wzrokową. Należy bowiem dopasować elementy tak, by obrazki na nich narysowane stykały się bezpośrednio ze sobą. Lecz trzeba pamiętać, że można zostać zablokowanym przez przeciwnika i wówczas stracić kolejkę. Dzięki temu dzieci ćwiczą podzielność uwagi, ponieważ muszą zauważać ruchy innych uczestników. Dobrym przykładem takiej zabawki będzie produkt od marki Woody – Mini Domino w pudełku – Zwierzątka.

Zobacz produkt 


Zabawka kreatywna „Naucz się szyć” jako sprawdzony trening koncentracji

Wszelkie manualne czynności wiążą się z pewnym poziomem kreatywności. Niektórzy mali artyści zaczynają od malowania, inni od obserwacji babci podczas szydełkowania. Zabawki kreatywne, które polegają na trenowaniu zdolności motorycznych takie, jak przywołany Naucz się szyć od producenta Rex London doskonalą precyzję ruchów dziecka. Polega to na tym, aby przewlekać sznurki przez dziurki w kolorowych kartach. Zabawka rozwija koordynację ruchową i uczy rozmaitych rodzajów podstawowych ściegów. Ponadto brzdąc trenuje skupienie i może się wyciszyć. Warto podkreślić, że dla bezpieczeństwa malucha zestaw nie zawiera igły. Sznurki przypominają natomiast sznurowadła, dzięki czemu dziecko może nabyć umiejętność wiązania butów, która przyda mu się w przyszłości.

Zobacz produkt


Znikopis – oswajanie brzdąca z rysowaniem i pisaniem

Warto od najmłodszych lat oswajać dzieci z przyrządami do pisania. Oczywiście na początek należy wybrać bezpieczniejsze opcje, czyli miękkie kredki, a nie  mocno zaostrzony ołówek. Jednak w czasach rozwiniętych technologii kolorowanka może nie wystarczyć. Peggy Diggledey – Znikopis Peggy – zabawka Goki to gadżet, który zajmie malucha na długie godziny. Tego typu kreatywne zabawki dla 3 latka pozwalają rysować po ich powierzchni rozmaite kształty, przedmioty czy zwierzątka. Zabawa Znikopisem poprawia sprawność rączek malucha, ponieważ do rysowania używa specjalnego rysika. Przekłada się to na szybszą naukę pisania w przyszłości.

Zobacz produkt


Rozwój koordynacji ruchowej przez zabawę

rozwój kreatywności

Kreatywność i wyobraźnia łączą się bezpośrednio z umiejętnością logicznego myślenia. Zabawki kreatywne dla 4 latka powinny przede wszystkim dbać o prawidłowy rozwój psychofizyczny. Miniland – zabawki edukacyjne – Kolorowa zjeżdżalnia z piłeczkami pozwala maluchowi ćwiczyć precyzyjność jego ruchów i szybkość reakcji. Zabawa polega na uderzaniu piłeczek młotkiem, by te spadały na tory zjeżdżalni. Kolory kulek odpowiadają konkretnym zjeżdżalniom, dlatego ważne jest, by dziecko trafnie celowało. Brzdąc rozwija zdolności sensoryczne i poznaje podstawowe procesy przyczynowo-skutkowe.

Zobacz produkt


Zestaw do tworzenia biżuterii dla małej księżniczki

Dziewczynki od najmłodszych lat obserwują codzienne zachowania swoich mam, nawet próbują niektóre naśladować. Zestaw do tworzenia biżuterii PEREŁKI PTAKI DJ09856 od marki Djeco pozwala małym księżniczkom robić własne bransoletki czy naszyjniki. Koraliki w różnych kształtach, np. różyczki czy kokardki pobudzają kreatywność do wymyślania coraz to nowszych połączeń kolorystycznych. W ten sposób takie kreatywne zabawki dla 6 latki umożliwiają im stworzyć ozdoby o jakich marzą. Biżuteria ta może służyć również do dekoracji lalek, misiów lub jako prezent dla mamy czy koleżanki z przedszkola.

Zobacz produkt


Wiele zabawek kreatywnych umożliwia dzieciom realizację ich własnych pomysłów. Rozwój wyobraźni pozwala maluchom lepiej komunikować się z otoczeniem. Dzięki twórczym zabawkom brzdące puszczają wodze fantazji i tworzą oryginalne konstrukcje z klocków czy naśladują poznane dźwięki. Warto stawiać na gadżety, które pozostawiają pole do popisu, nie ograniczają się do jednego określonego rozwiązania. Odkrywanie świata daje dzieciom ogrom frajdy i wiedzy na przyszłość. Dostarczanie im nowych rozwijających zabawek kształtuje twórcze myślenie oraz wpływa pozytywnie na dalszą naukę w szkole.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.