Ten prosty przyrząd do ćwiczeń od zawsze służył zarówno miłośnikom sportu, jak i dzieciom pragnącym aktywnie spędzić czas z rówieśnikami. Jest to bowiem świetne narzędzie również do wspólnych zabaw ruchowych. Rodzice z pewnością mają wiele miłych wspomnień z dzieciństwa związanych właśnie ze skakanką. Może najwyższa pora, aby je sobie odświeżyć i wspólnie z dzieckiem wybrać się na pobliski plac zabaw?

Aktywność fizyczna w dobie komputerów

Żyjemy w czasach, w których każda chwila spożytkowana na wysiłek fizyczny jest na wagę złota. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia wymuszany przez pracę lub szkołę. Nasze dzieci dziennie spędzają kilka godzin w jednej pozycji przed zeszytami lub ekranami laptopów. Trzy czy cztery godziny lekcji WF-u w tygodniu w proporcji do ilości czasu przeznaczanego na bierną aktywność w fotelu czy szkolnej ławce niestety nie wystarcza. Dlatego obowiązek zapewnienia maluchowi odpowiedniej dawki ruchu spoczywa głównie na rodzicu.

Warto już od najmłodszych lat dziecka tak organizować mu każdy dzień, by znalazła się w nim również chwila na zabawy z piłką, bieganie czy inne angażujące czynności, które pobudzą go do lekkiego wysiłku i dotlenią mózg. Im wcześniej zaczniemy proponować mu taką formę spędzania czasu, tym większa szansa, że w przyszłości samo będzie wychodziło z inicjatywą wspólnych aktywnych zabaw. To głównie od nas zależy, czy maluch postawi na bierną rozrywkę ze smartfonem w ręku czy może jednak wybierze rower, piłkę lub… skakankę!

Warto już od najmłodszych lat dziecka tak organizować mu każdy dzień, by znalazła się w nim również chwila na zabawy z piłką, bieganie czy inne angażujące czynności, które pobudzą go do lekkiego wysiłku i dotlenią mózg. Im wcześniej zaczniemy proponować mu taką formę spędzania czasu, tym większa szansa, że w przyszłości samo będzie wychodziło z inicjatywą wspólnych aktywnych zabaw. To głównie od nas zależy, czy maluch postawi na bierną rozrywkę ze smartfonem w ręku czy może jednak wybierze rower, piłkę lub… skakankę!

Korzyści ze skakania na skakance

Jest ich całe mnóstwo. Wykonywanie skoków z użyciem skakanki angażuje do pracy cały organizm, a więc pobudza mózg oraz przeciwdziała uczuciu senności. Dziecko jest znużone i ziewa przed ekranem telewizora przez większość dnia? Kilka intensywnych skoków podziała jak kofeina na dorosłego i zachęci do wielu innych aktywności ruchowych. Skakanie na skakance wzmacnia mięśnie nóg, kości i stawy oraz zwiększa wydolność. Poprawia ogólną kondycję i koordynację, a także pozytywnie wpływa na pracę serca i płuc. Jak każde ćwiczenie fizyczne, pozwala również spalić zbędne kalorie. Jest to więc idealna propozycja dla dzieci z delikatną nadwagą.

Wciąż rozwijające się kości i mięśnie dziecka potrzebują bodźca, który pobudzi je do lekkiego, lecz w miarę intensywnego, wysiłku. Skakanka jest świetnym narzędziem ku temu, jednak przedtem warto przeprowadzić z dzieckiem krótką rozgrzewkę. Pamiętajmy, że maluchy do wielu czynności podchodzą z ogromnym entuzjazmem. Jeśli mały sportowiec z miejsca zacznie intensywnie skakać, bez wcześniejszego rozgrzania mięśni, może nabawić się kontuzji.

Zanim zaczniecie - rozgrzewka przed skakanką

Przygotowania do skoków nie muszą trwać długo. Wystarczy chwila biegu w miejscu, kilka pajacyków oraz mały zestaw prostych ćwiczeń na rozgrzanie stawów rąk i nóg. Zacznijmy od górnych kończyn:

 • „Wkręcanie żarówek”, czyli intensywne kręcenie dłońmi rozgrzewające nadgarstki
 • Naprzemienne obroty przedramion,
 • Pełne obroty całych ramion,
 • Do tego kilka ćwiczeń na rozciągnięcie stawów

Podobny zestaw rozgrzewkowy wykonujemy dla nóg:

 • Ćwiczenia rozciągające,
 • Oparcie jednej stopy na palcach i zataczanie kółek piętą, dla obu nóg

Kilka minut takich prostych ćwiczeń wstępnych wystarczy, byśmy wraz z dzieckiem byli odpowiednio przygotowani do skoków.

Prawidłowa postawa do skakania na skakance – sprawdź, czy wiesz

Jak najbardziej skakanie można potraktować również jako zabawę, jednak nie można zapominać, że, przede wszystkim, jest to ćwiczenie fizyczne, które, dla własnego bezpieczeństwa, należy wykonywać poprawnie. Oto kilka wskazówek na temat prawidłowej postawy ciała podczas korzystania ze skakanki:

 • Proste plecy
 • Wciągnięty brzuch
 • Dłonie i przedramiona skierowane delikatnie na boki
 • Łokcie lekko ugięte
 • Stopy rozstawione mniej więcej na szerokość biode

Pamiętajmy, że to głównie nadgarstki odpowiadają za wprawianie skakanki w ruch. Należy więc tak wykonywać ćwiczenie, by nie angażować całych rąk. Oczywiście nie można oczekiwać od małego dziecka, że od razu będzie skakało prawidłowo. Dajmy mu czas, by mogło spokojnie oswoić się z przyrządem i opanować płynną rytmikę skoków. Dopiero potem zacznijmy zwracać jego uwagę na technikę.

Ze względów bezpieczeństwa pierwsze treningi na skakance powinny odbywać się w butach. Obuwie stabilizuje stopy podczas ćwiczeń oraz pozwoli uniknąć upadków i wiążących się z tym kontuzji. Zadbajmy, by było ono przyczepne i dostosowane do sportowych aktywności.

Techniki skakania – od czego zacząć?

Jak wiemy, rodzai wykonywania skoków jest wiele. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, wystarczy, że pokażemy dziecku dwie podstawowe techniki, czyli skoki z nogi na nogę oraz obunóż. W przyszłości można pomyśleć o nieco bardziej zaawansowanych, takich jak skakanie na jednej nodze, krzyżowanie rąk czy wykonywanie dwóch pełnych obrotów skakanką w czasie jednego skoku. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli pozostaniemy tylko przy tych najprostszych metodach. W zupełności wystarczą one do optymalnego treningu dla dziecka. Do kolejnych etapów przejdziemy, jeśli okaże się, że ta forma aktywności szczególnie przypada maluchowi do gustu.Idealna skakanka dla dziecka – jaką wybrać?

Skakanka, jako narzędzie sportowca, dostępna jest w różnych wariantach w zależności od ceny. W tych lepszych modelach rączki mają wmontowane specjalne łożyska, które sprawiają, że linka obraca się niezależnie od uchwytów, co z kolei zapewnia jeszcze większą wygodę i mniej angażuje nadgarstki. Oczywiście na początek wystarczy najprostsza skakanka dla dziecka o wymiarach dostosowanych do wzrostu malucha. Ich uchwyty są idealnie wyprofilowane i odpowiednio długie, by nasz skoczek mógł je chwycić i pewnie utrzymać w dłoniach. W sklepach znajdziemy również skakanki o regulowanej długości sznurka, dzięki czemu wystarczą dziecku na kolejne lata.

Przed zakupem warto szczególnie zainteresować się wagą i wymiarami produktu. Wbrew pozorom cięższe rączki w skakankach są lepsze, również dla dziecka. Wygodniej się je trzyma, a większy ciężar łatwiej jest kontrolować w dłoni. Lekkie uchwyty można w każdej chwili nieumyślnie wypuścić z rąk, szczególnie w czasie bardziej intensywnego treningu. Oprócz tego powinny one mieć też odpowiednią fakturę lub pokrycie ze specjalnego materiału dla lepszej przyczepności. Dodatkowo upewnijmy się, że rączki są w miarę długie, bowiem większe wymiary również sprzyjają obsłudze skakanki.

Jeśli chodzi o sam sznurek, tu także lepiej sprawdzi się nieco większy ciężar, dzięki któremu dużo łatwiej będzie wprawić przyrząd w jednostajny rytmiczny ruch.

Nie tylko trening – przykładowe zabawy ze skakanką

Nie da się ukryć, że organizowanie wspólnych dziecięcych zabaw z wykorzystaniem skakanki było bardziej powszechne kiedyś, gdy sami byliśmy mali. Tym bardziej więc warto do tego wracać i pokazywać młodszemu pokoleniu, jak sami spędzaliśmy czas w dzieciństwie. Oto najpopularniejsze przykładowe zabawy ruchowe dla dzieci, w których główną rolę odgrywa skakanka.

Przeskakiwanie skakanki

To prosta zabawa, do której potrzeba minimum trzech osób. Dwie trzymają rączki skakanki i kręcą nimi tak, by sznurek się obracał. Trzeci uczestnik ma za zadanie przeskakiwać przez niego, a jeśli przegra, na jego miejsce wchodzi kolejna osoba. W grze może brać udział wiele dzieci, które będą stały w kolejce do konkurencji lub wymieniały się na stanowisku przy trzymaniu uchwytów.

Dwie kręcące się skakanki

W tej zabawie potrzebujemy dwóch skakanek, które również obsługują dwie osoby. Każda trzyma obiema dłońmi końce i kręci nimi w przeciwnych kierunkach, z czego jedna skakanka musi być wyżej, a druga niżej. Zadaniem trzeciego uczestnika jest również poprawne przeskoczenie przez przeszkody, jednak w określonych stylach, kolejno: lajkonikiem, żabką, na prawej i na lewej nodze oraz krzyżakiem. Wygrywa osoba, która wykona wszystkie skoki poprawnie i najszybciej.

Zgaduj zgadula na skakance

Klasyczna gra zgadywanka z domieszką ruchu. Potrzebna będzie jedna skakanka i dwie osoby do obracania jej. Ponownie jeden uczestnik zostaje skoczkiem, a podczas wykonywania skoków musi odgadnąć nazwę danego miasta, państwa, zwierzęcia lub przedmiotu. Należy jak najszybciej domyślić się konkretnego hasła. Wygrywa ten, komu uda się wszystko odgadnąć w najkrótszym czasie lub kto będzie miał na koncie najmniej skoków.

Skakanka to prosty przyrząd, lecz korzyści płynących z jej posiadania jest naprawdę mnóstwo. Umożliwia aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, zapewnia odpowiednią dawkę ruchu, nie wymaga wiele wysiłku ani specjalnych warunków. Do tego wystarczy jedna sztuka lub maksymalnie dwie, by zorganizować ciekawe gry i zabawy dla kilku osób. Dobrej jakości skakanka powinna znajdować się w każdym dziecięcym pokoju i być zawsze dostępna do ruchowej zabawy na świeżym powietrzu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.