Każda zabawka dla naszego malucha to inwestycja, która ma przynosić efekty. Nietrafione gadżety szybko okazują się nieprzydatne – dziecko nie chce się nimi bawić i finalnie lądują w kącie, zabierając miejsce w mieszkaniu. Jeśli zależy nam, aby brzdąc czerpał radość i pożytek z zabawy, musimy skupić się na produktach posiadających kilka różnych funkcji i bogatych w dodatkowe elementy, dzięki którym dziecko będzie mogło poznawać je na nowo przy każdym kolejnym kontakcie.

Zabawki muzyczne – idealna propozycja dla dzieci w każdym wieku

Dobrym przykładem tego, o czym mówimy, są zabawki muzyczne, z których można wydobywać dźwięk. Na rynku jest ich całe mnóstwo, niezależnie od wieku malucha. Dlatego warto je kupować już na wczesnym etapie życia dziecka. Praktyczne instrumenty zabawkowe gwarantują wciągającą zabawę na wiele godzin, a przy tym rozwój fizyczny i umysłowy.

Gitara drewniana dla dzieci posiada odpowiednie dla dziecięcych rączek rozmiary i miękkie struny, za które wystarczy lekko szarpnąć, by zabrzmiały. To świetna propozycja dla maluszka zafascynowanego światem i zjawiskami, jakie w nim występują. Oprócz tego ogromną popularnością cieszą się cymbałki, bębenki, tamburynka i marakasy. Wybór jest naprawdę duży, a zalety, jakie niosą ze sobą zabawki muzyczne dla dzieci sprawiają, że są to jedne z najchętniej kupowanych przez rodziców akcesoriów.

Pozytywny wpływ zabawek muzycznych na rozwój dziecka

Najmłodsi są podatni na wiele bodźców. Łatwo się rozpraszają, co chwilę skupiają się na czymś innym. To normalne, gdyż wynika z ogromnej ciekawości otaczającego ich świata. Dzieci próbują objąć swoim umysłem jak najwięcej. Tym bardziej więc potrzebne są im angażujące zabawki, które odpowiedzą na ich potrzeby poznawcze.

Rozwój motoryki małej przy pomocy zabawek muzycznych

Zabawki muzyczne składają się z wielu elementów o różnorodnych kolorach. Do tego charakterystyczne kształty instrumentów oraz dźwięki, jakie z siebie wydobywają są dla dziecka intrygujące. Im więcej barw, szczegółów i dostępnych funkcji, tym bardziej maluch jest zainteresowany i próbuje poznać przedmiot jak najlepiej. Ogląda go z każdej strony, obraca w dłoniach, dotyka. Wreszcie próbuje na nim zagrać. Szarpie struny, uderza pałeczką w bębenek, potrząsa tamburynkiem. Pobudza więc do pracy dłonie i ćwiczy paluszki, czyli trenuje motorykę małą, co jest niezwykle ważnym elementem rozwoju. Korzystanie z instrumentów zabawkowych można potraktować jako ćwiczenia manualne połączone z wciągającą zabawą.Odkrywanie dźwięków pasją maluszka

Dzieci od początku życia mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Są wrażliwe na głośniejsze dźwięki, rozpoznają głos rodzica, zasypiają kojone do snu łagodnymi melodiami kołysanek. Dlatego też wszelkie przedmioty wydające odgłosy są dla nich interesujące, a możliwość samodzielnego wywoływania dźwięków sprawia im satysfakcję. Drewniany bębenek czy kołatka pobudzają dziecko do działania. Maluch chce odkrywać ich budowę, testować na różne sposoby, sprawdzać, jak jeszcze można je wykorzystać. Zabawki muzyczne staną się dziecięcą pasją, a w przyszłości mogą sprawić, że dorastające dziecko na poważnie zajmie się muzyką.

Kształtowanie słuchu i umiejętność rozpoznawania dźwięków

Ogromny asortyment zabawek grających pozwala nam wybierać spośród wielu różnych instrumentów. Od wspomnianych wcześniej gitar, bębenków i cymbałków, przez klawisze i kastaniety, a skończywszy na zabawkowym akordeonie czy harmonii. Producenci stawiają na różnorodność, a jednocześnie dbają o to, by obsługa wszystkich instrumentów była przyswajalna i dostosowana do możliwości fizycznych dziecka. Dzięki tak szerokiej gamie produktów maluch ma okazję już na wczesnym etapie rozwoju poznawać charakterystyczne brzmienia i szybciej nauczyć się określać ich źródło. To z kolei wzbogaca wewnętrznie: kształci słuch, wspiera naukę utrzymywania rytmu oraz rodzi pasję.

Wspaniały Zestaw muzyczny marki Lelin! Sprawdź nasze propozycje

Topowe instrumenty dla dzieci – jaki mamy wybór?

W zależności od wieku malucha możemy dobrać mu sprzęt idealny dla jego potrzeb i możliwości. Warto zaznaczyć, że instrument dla dziecka to nie to samo, co zabawka grająca. To drugie to po prostu przedmiot, który sam gra, gdy naciśniemy przycisk. Instrumentu natomiast dziecko używa samodzielnie, by wydobyć z niego dźwięk.

Dlatego nawet gitara zabawkowa wyposażona jest w sześć strun i posiada w zestawie kostkę, dzięki czemu stanowi autentyczny pierwszy instrument do nauki. Do tego dostępna jest w różnych stylach kolorystycznych. W sklepach można znaleźć gitary wzorowane na stylistyce rockowej oraz tradycyjnej akustycznej. Jeśli więc mamy w domu gromadkę małych muzyków, każdemu z nich będziemy w stanie dobrać spersonalizowany instrument.

Wykorzystując bębenek drewniany dla dzieci możemy pomagać naszemu maluchowi ćwiczyć rytmikę lub akompaniować mu podczas śpiewania. Warto od razu wybrać taki, który jednocześnie spełnia funkcję tamburynka.

Dziecięce klawisze natomiast oferują mnóstwo bogatych funkcji i efektów elektronicznych. Te z wyższej półki wyposażone są w pulpit z przyciskami odpowiadającymi za podkłady i rodzaj brzmienia. Rozpracowanie całej aparatury to zajęcie na długi czas, który dla malucha będzie naprawdę owocny.Równie popularnym instrumentem dedykowanym najmłodszym jest klasyczny ksylofon. Niewielkich rozmiarów przyrząd łatwo się obsługuje. Dziecko intuicyjnie poznaje sposób gry, a zabawę ułatwia rozmieszczenie klawiszy od dźwięku najwyższego do najniższego. Jednocześnie instrument jest cichy i ma przyjemną barwę, dlatego szczególnie przypadnie do gustu maluszkom bardziej wrażliwym na hałas.

Być może jednak najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku byłoby kupno jednego większego zestawu zawierającego kilka różnych instrumentów? W takim pakiecie znaleźć można zazwyczaj bębenek z pałeczkami, marakasy, trójkąt, kastaniety, klekotki i nie tylko. Akcesoriów jest na tyle dużo, że maluch mógłby spędzać całe dnie na odkrywaniu ich tajemnic.

Nie da się ukryć, że instrumenty dla dzieci są szczególnie intensywnie eksploatowane. Maluchy wybijają rytm przy pomocy dłoni lub pałeczek, niekiedy dużo mocniej niż to konieczne. Słabej jakości sprzęty szybko się więc zużyją. Warto inwestować w produkty z wyższej półki pochodzące od uznanych firm. Solidny bębenek Jabadabado wykonany jest z drewna, zatem będzie w stanie wytrzymać długie godziny muzycznej zabawy. Przypięty do niego sznurek pozwala zawiesić instrument na szyi. Sporym uznaniem cieszy się również gitara Jabadabado, która posiada sześć nylonowych strun przystosowanych do strojenia i dobierania własnego brzmienia. Z takim wyposażeniem dziecko ma możliwość poznać podstawy obsługi instrumentu i przygotowania go do gry.

A może interesuje Cię Zestaw muzyczny marki Bino? Przejdź do produktu

Na rynku nie brakuje zabawek, które potrafią całkowicie zaangażować dziecko, a przy okazji wspomóc jego rozwój. Trzeba po prostu zapoznać się z ofertą i specyfiką dostępnych akcesoriów oraz przyjrzeć się ich zaletom. Instrumenty dla dzieci to praktyczne narzędzia rozwojowe, a przy tym wspaniałe zabawki, urzekające budową i funkcjonalnością. Bez wątpienia każde dziecko je pokocha.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.