Odpowiednio dopasowany fotelik samochodowy decyduje o bezpieczeństwie dziecka w czasie podróży. W dodatku samo jego posiadanie, prawidłowy montaż oraz dostosowanie do masy i wzrostu użytkownika warunkowane jest przepisami prawnymi, których nieprzestrzeganie grozi wysokimi grzywnami. Dlatego w przypadku fotelika dla malucha nie może być mowy o pomyłce.

Wybierając fotelik - przetestuj, zanim kupisz

Niestety, wielu młodych rodziców wciąż popełnia podstawowe błędy podczas montowania siedziska w samochodzie lub stosuje foteliki niedostosowane do gabarytów ich dzieci. Stwarza to zagrożenie dla samego malucha, a opiekunom grożą z tego tytułu poważne kary. Dzieci rosną szybko, ich zapotrzebowanie na określone akcesoria zmienia się regularnie z upływem kolejnych lat, dlatego musimy być czujni i wiedzieć, kiedy przychodzi pora na nową inwestycję. Tak właśnie sprawa ma się z fotelikami.

Niezależnie od tego, dla jakiej grupy wiekowej kupujemy fotelik do samochodu, warto każdorazowo robić przymiarki i testy. Poprośmy sprzedawcę w sklepie, żeby udostępnił na chwilę siedzisko, byśmy mogli je zamontować na próbę w naszym pojeździe. To prawda, że najpopularniejsze modele fotelików są kompatybilne z większością siedzeń w samochodach, jednak wyjątki zawsze się zdarzają, zatem testujmy i zadawajmy sprzedawcy pytania.

Zanim jednak udamy się do sklepu, powinniśmy zasięgnąć nieco informacji, aby wiedzieć, czego konkretnie należy szukać. W zależności bowiem od wieku, wagi i wzrostu dziecka będziemy potrzebowali określonego rodzaju fotelika.

Fotelik dla Twojego dziecka - dobierz idealny model

Przepisy nakładają obowiązek podróżowania dziecka w foteliku od urodzenia do momentu przekroczenia 150 cm wzrostu. Ostatecznie więc będziemy mogli zrezygnować z siedziska mniej więcej, kiedy nasza pociecha osiągnie wiek 12-14 lat. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy użytkownik waży więcej niż maksymalne dopuszczalne obciążenie fotelika mimo iż jego wzrost sięga poniżej 150 cm. W takim przypadku prawo dopuszcza możliwość podróżowania na tylnym siedzeniu bez siedziska. Warto jednak przedtem upewnić się, że pasy przebiegają prawidłowo i zapewniają właściwą ochronę.

Zasadniczo foteliki samochodowe dzielimy na 4 kategorie. Każda z nich posiada określony przedział wagowy, dzięki czemu możemy dopasować odpowiedni model do potrzeb dziecka. Czym się charakteryzuje każda z grup?

Grupa 0 - dla najmłodszych podróżników

Foteliki z grupy 0 przeznaczone są dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg. Są stosunkowo małe i lekkie. Popularnie nazywa się je nosidełkami, gdyż posiadają uchwyt, można je wyciągnąć z samochodu i swobodnie przenosić w nich maleństwo.

Przepisy nakazują, aby przez pierwszych 15 miesięcy życia dziecko było przewożone w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, dlatego siedziska z grupy 0 są właśnie tak konstruowane, by można je było zamontować w ten sposób. Do niektórych modeli tego typu można dokupić specjalną bazę, która znacznie ułatwia montaż i usadowienie dziecka. Taki fotelik wystarczy maluchowi na najbliższych kilkanaście miesięcy, zatem już między 1. a 2. rokiem życia będzie można przerzucić się na kolejny.Grupa 0+ - alternatywa, która wystarczy na dłużej

Foteliki z grupy 0+ również przeznaczone są dla najmłodszych użytkowników, jednak ich górna granica wagowa sięga tym razem 13 kg, zatem decydując się na zakup, będziemy mieć pewność, że dany model będziemy mogli wykorzystywać nieco dłużej. Nowoczesne foteliki tego typu oferują naprawdę ciekawe udogodnienia. Większość z nich dostępna jest w rozsądnych cenach i pochodzi od uznanych producentów. Warto zwrócić uwagę choćby na propozycje od Maxi Cosi. Fotelik z grupy 0+ tej firmy cechuje się innowacyjnymi funkcjami, takimi jak możliwość obrotu nosidełka o 360 stopni czy swobodna cyrkulacja powietrza.

Foteliki 0+ posiadają specjalne wkładki i poduszki, którymi wypełniamy siedzisko. W ten sposób jest ono odpowiednie zarówno dla noworodków, jak i większych niemowląt. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, wkładki wyjmiemy, a fotelik będzie mógł być użytkowany tak długo, aż maluch całkiem z niego wyrośnie.

Zanim jednak zainwestujemy w fotelik z wyższej grupy wagowej, powinniśmy być absolutnie pewni, że obecnie posiadany rzeczywiście jest za mały. Niektórzy rodzice zbyt pochopnie decydują się na większy model i niestety kupują go za wcześnie, przez co okazuje się on jeszcze nieodpowiedni dla dziecka. Jakie oznaki wskazują na konieczność zakupu nowego fotelika?

Pamiętajmy, że w tej kategorii mamy do wyboru również foteliki z przedziałem wagowym 0-18 kg. Taki model wystarczy dziecku nawet do 3.-4. roku życia. W pełni dostosowuje się on do wzrostu oferując podróżowanie zarówno w pozycji półleżącej, jak i siedzącej. Co więcej, przez cały ten czas będziemy mogli przewozić malucha tyłem do kierunku jazdy.

Grupa I - wariant dla minimum rocznych dzieci

Foteliki z tej kategorii można już montować przodem do kierunku jazdy, co jednak nie oznacza, że w sklepach nie znajdziemy modeli oferujących montaż odwrotny. Wielu ekspertów zaleca wręcz, by maluchy podróżowały tyłem do ukończenia 3-4 lat. Siedziska z grupy I projektowane są dla maluchów o wadze 9-18 kg, czyli pomiędzy 1. a 2. rokiem życia. W tym przedziale dostępne są również nieco wytrzymalsze modele od 9 do 25 kg. To wariant dla rodziców, którzy chcieliby jak najdłużej wozić swoje dzieci tyłem do kierunku jazdy. Nadaje się on dla dzieci w wieku od 9 miesiąca do 6-7 lat. Niektóre z fotelików tego typu oferują możliwość montażu w obu kierunkach. Ta funkcja okaże się szczególnie potrzebna, gdy dziecko zacznie już zbliżać się do górnej granicy wagowej i nadejdzie pora na zmianę kierunku ustawienia siedziska.Grupa II - foteliki dla starszaków

Około 4. roku życia dzieci przekraczają już wagę 18 kg, zatem jest to właściwy czas na kolejną wymianę. Prawdopodobnie będzie to już ostatnia inwestycja, bowiem foteliki II kategorii przyjmują obciążenie do 36 kg i są na tyle duże, że spokojnie można je użytkować aż do osiągnięcia wymaganych 150 cm wzrostu. Fotelik samochodowy 15-36 kg nie posiada już własnych pasów, lecz opinany jest wyłącznie zabezpieczeniami samochodowymi, dlatego też naturalnie musi być wyższy, aby użytkownik mógł zająć bezpieczną pozycję względem ułożenia pasów. Z tego powodu ważny jest również odpowiedni wzrost dziecka, aby w trakcie jazdy pasy znajdowały się na odpowiedniej wysokości i przylegały do właściwych części ciała. Pamiętajmy więc, że zbyt wczesne przechodzenie na fotelik tej kategorii jest szczególnie niewskazane. Dziecko musi być rzeczywiście na to gotowe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.