Zdarza się, że choroba dziecka lub jesienna pogoda zmusi nas do pozostania w domu. Wtedy rodzice szukają atrakcyjnych zajęć dla swoich pociech, które umilą czas izolacji i nie spowodują szybkiego znużenia i dekoncentracji u maluchów. Poniżej, przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na wspólną rozrywkę w domowych warunkach.

piasek kinetyczny

Kolorowe stworzonka z masy solnej

Chyba nikomu nie trzeba zbyt obszernie opisywać procesu powstania różnych dzieł z masy solnej. Dzieci uwielbiają się brudzić, dlatego też przygotowanie kreatywnych figurek z prostego połączenia wody, mąki i soli może okazać się świetną zabawą, zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. W ostatnim etapie tworzenia przydadzą się różnego rodzaju koraliki lub farbki, które pomogą ozdobić sympatyczne stworki wykonane z masy solnej. Tego rodzaju zabawa świetnie urozmaici każde deszczowe popołudnie, a przy okazji pozwoli rozwinąć umiejętności plastyczne i pobudzi wyobraźnię.

Masy sensoryczne

Piasek kinetyczny lub domowej roboty masa plastyczna to świetny sposób na to, aby poprzez zabawę rozwinąć małą motorykę i dostarczyć maluchowi wielu nowych bodźców. Tego typu produkty pozwalają na tworzenie różnorodnych budowli w domowych warunkach, a sam piasek jest miękki w dotyku, łatwy w modelowaniu i nie wysycha.Podczas aktywności, dziecko ma możliwość poczuć się jak na prawdziwej plaży, a wspólne lepienie babek z rodzicami lub starszym rodzeństwem każdemu z domowników dostarczy wielu pozytywnych wrażeń.

Wspólne gotowanie

Nie ma nic lepszego niż wspólne przygotowanie posiłków dla całej rodziny! Chyba wszystkie dzieci uwielbiają pomagać w kuchni. Własnoręcznie ozdobione czekoladowe muffinki, kolorowe kanapki z ulubionymi warzywami w kształcie uśmiechniętej buzi czy inne zdrowe przekąski z pewnością przypadną wszystkim łakomczuchom do gustu. Podczas takiego wesołego kucharzenia warto pozwolić dziecku przesypać i dotknąć niektórych produktów spożywczych, dzięki temu pozna ono nie tylko nowe struktury, ale nauczy się również je odróżniać i układać w różnych miejscach w kuchni. Po przygotowaniu posiłku, cała rodzina może usiąść przy ładnie udekorowanym stole i rozpocząć domowe przyjęcie.

Czytanie to zawsze świetna zabawa!

Nie od dziś wiadomo, że książki dla dzieci i zawarte w nich nieprawdopodobne historie, bajki lub baśnie dostarczają maluchom wspaniałych wrażeń pobudzając jednocześnie ich wyobraźnię. Na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji książkowych – wspólnie z rodzicami dziecko może odkryć tradycyjne, polskie bajki, wybrać się z ulubionymi bohaterami w ciekawe podróże lub poznać nowe słówka czy cyferki dostępne w bogatym zbiorze książeczek edukacyjnych. Całe gamy nowych i klasycznych bajek w pięknych wydaniach z bogatymi ilustracjami z pewnością zwrócą uwagę każdego dziecka. Podczas takiego rodzinnego czytania, oprócz przekazywania treści za pomocą tekstu w książce, można przygotować różnego rodzaju rekwizyty, dekoracje, a także stroje, aby jeszcze lepiej wczuć się w przedstawioną opowieść i tym samym spędzić trochę więcej czasu we wspaniałym, bajkowym świecie.

Gry planszowe dla każdego

Kolejna ciekawa atrakcja, która na pewno urozmaici nie jeden deszczowy dzień. Różnego rodzaju gry planszowe, zarówno te tradycyjne (warcaby lub chińczyk), ale też bardziej nowoczesne (zgadywanki, logiczne) dostarczą niezapomnianych wrażeń każdemu z domowników. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziemy mnóstwo propozycji dedykowanych do różnych grup wiekowych, a wybór produktów jest ogromny. Tego rodzaju zabawę można urozmaicić poprzez przygotowanie kolorowych przekąsek i napojów, a wspólne odgadywanie haseł czy przemieszczanie się po planszy będzie miłą i ciekawą atrakcją dla całej rodziny.

dobra zabawa w domu

Nauka poprzez zabawę!

Gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, a dziecko chce spędzić ten czas aktywnie, warto zaopatrzyć się różnego rodzaju zestawy kreatywne – pomagają stworzyć pracownię małego artysty, rozwijają wyobraźnię i sprawiają mnóstwo radości. Tego rodzaju produkty, każdy rodzic znajdzie w sklepach z artykułami dla najmłodszych. Niektóre z nich podzielone są na kategorie wiekowe, inne dedykowane są tylko dziewczynkom (ubieranki, zestawy do robienia biżuterii, dekoracji etc.) lub chłopcom (przeplatanki z motywem motoryzacyjnym, różnego rodzaju naklejki sportowe). Zabawa z różnymi naklejkami edukacyjnymi, kolorowymi elementami to czynność, która usprawnia umiejętności motoryczne, a także pomaga w zapamiętywaniu kolorów i kształtów. Oprócz gotowych zestawów, można przygotować również domowe karty do nauki języka obcego. Wystarczy namalować kilka domowych przedmiotów, zwierząt lub pór roku, następnie opisać je na drugiej stronie w innym języku (warto do tej aktywności włączyć najmłodsze dzieci), pokolorować i uruchomić wyobraźnię. Takie zmodernizowane kalambury świetnie sprawdzą się jako pomoc dydaktyczna do nauki nowych słówek, na przykład w języku angielskim.

malowanki

Kolorowe malowanki dla każdego

Nikomu nie trzeba przedstawiać zalet rysowania. Wystarczy zaopatrzyć się w kolorowe lub białe kartki papieru, zestawy kredek, farb i zacząć tworzyć własną galerię sztuki. Podczas tej aktywności warto zaproponować namalowanie jakiegoś zwierzątka, które każdy z domowników przedstawi na swój własny sposób. Dzięki temu, dziecko przedstawi swój punkt widzenia na przykład w odniesieniu do biedronki lub pieska, a każde z przedstawionych stworzonek można omówić wspólnie, nadać imię i powiesić dzieło w pokoju malucha. Przy tej okazji, warto stworzyć także wielkoformatowy obraz tworzony przez wszystkich domowników – w ten sposób zarówno rodzice, jak i najmłodsi będą mieć okazję do dołożenia własnej „cegiełki”. Natomiast, malowanie witraży w oknie może okazać się świetnym i absorbującym zajęciem, szczególnie w okresie świątecznym. Gotowe zestawy, które zawierają odpowiednie szablony znajdziemy w wielu sklepach. Przed stworzeniem bożonarodzeniowych ozdób, warto jednak zabezpieczyć ramy okien i podłogi przed zabrudzeniami.

Spacer i aktywność na świeżym powietrzu są niezastąpione w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Jednak, gdy nadchodzi jesienna szaruga lub z innych powodów nie ma możliwości by wyjść na zewnątrz, powyższe pomysły mogą uatrakcyjnić pobyt w domu i być zdecydowanie lepszą alternatywą niż całodzienne oglądanie kreskówek na telewizorze lub urządzeniach mobilnych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.